فرمت نگارش مقالات

 

 

  با سلام و احترام

با صلوات بر حضرت محمد و آل محمد؛ با عنایت به ابلاغ اجرای دومین مرحله «پویش ایران سبز، ایران قوی» با راه ­اندازی نهضت جهادی کاشت یک میلیارد درخت از سوی ریاست جمهوری و نیز در راستای سوادآموزی جامعه محور و ایفای نقش و مسئولیت­های اجتماعی سازمان، با توجه به اهمیت موضوع شایسته است، برنامه آموزشی- ترویجی با لحاظ موارد ذیل در برنامه­های سوادآموزی اجرا شود:

 1. پویش ایران سبز، ایران قوی با همکاری مبادی ذیربط در نهادها و سازمان­های متولی مقارن با هفته منابع طبیعی و درختکاری با محوریت کاشت نهال توسط سوادآموزان تحت پوشش و خانواده آنان کاشت نهال و گفتمان سازی فرهنگ منابع طبیعی در برنامه آموزشی شکل گیرد.
 2. رایزنی و هماهنگی لازم با سازمان­ها و طرح موضوع در شورای پشتیبانی سوادآموزی استان و شهرستان‏ها (ادارات منابع طبیعی و آب­خیزداری، حفاظت از محیط­ زیست و  سایر دستگاه­های متولی از جمله شهرداری­ها و...) معمول شود.
 3. کارگروه اجرای طرح آموزشی- ترویجی «پویش ایران سبز، ایران قوی» ذیل کمیته بهبود کیفیت سوادآموزی استانی با حضور نماینده استانداری، روسای ادارات سوادآموزی و نظارت و ارزشیابی معاونت سوادآموزی استان و نماینده ادارات کل منابع طبیعی، حفاظت محیط زیست، شهرداری­ها و جهاد کشاورزی و سمن‏ها (سازمانهای مردم نهاد) به ریاست معاونت سوادآموزی در استان تشکیل شده و نسبت به تشکیل کارگروه­های شهرستانی، میزان نهال مورد نیاز و زمان و نحوه دریافت و کاشت آن­ها و چگونگی حضور کارشناسان موضوعی در مراکز یادگیری محلی و ارایه آموزش­های لازم، تعیین محل­های مورد نظر برای کاشت نهال­ها با هماهنگی نهادها و سازمان­های ذیربط تدابیر لازم را اتخاذ نمایند.
 4. با هماهنگی سازمان­های ذیربط استان نسبت به تهیه محتوای آموزشی ساده و کاربردی با موضوع اهمیت و فواید درختکاری در هفته درختکاری در برنامه­های آموزشی سوادآموزی مورد استفاده قرار گیرد.

 

 

 

 

 

 1. اجرای برنامه به گونه­ای تدبیر شود که هر سوادآموز به تعداد اعضای خانواده خود نهال دریافت نماید و از فرآیند کاشت نهال تصویربرداری و مستندسازی نماید و مستندات خود را تا پایان اسفند ماه به آدرس https://derakhtkari.lmo.gov.ir/ برای شرکت در مسابقه ارسال کند. (مطابق با نمون برگ پیوست)
 2. آموزش دهنده­هایی که بیشترین مشارکت سوادآموزان و خانواده آنان را در برنامه نهال کاری جذب نمایند مستندات خود را تا پایان اسفند ماه به آدرس https://derakhtkari.lmo.gov.ir/ برای شرکت در مسابقه ارسال کنند. (مطابق با نمون برگ پیوست)
 3. کارکنان سطوح ملی، استانی و شهرستانی که خود و خانواده آنان در کاشت نهال شرکت داشته‏اند، می‏توانند مستندات خود را تا پایان اسفند ماه به آدرس https://derakhtkari.lmo.gov.ir/ برای شرکت در مسابقه ارسال کنند. (مطابق با نمون برگ پیوست)
 4. با توجه به اهمیت موضوع، اقدامات و فعالیت های تبلیغی و ترویجی به منظور انعکاس نقش موثر سوادآموزی در فعالیت های اجتماعی با استفاده از ظرفیت صدا و سیمای استان و صفحات خبری محلی صورت پذیرد.
 5. در صورتی که اداره کل آموزش و پرورش استان برای کاشت گروهی نهال توسط آموزش دهنده‏ها، سوادآموزان و خانواده آنان و کارکنان سوادآموزی با حضور مسئولان استانی برنامه­ای تدارک دیده داشته باشد، ریاست سازمان آمادگی خود را برای حضور در برنامه اعلام می­دارد؛ در این خصوص هماهنگی‌های لازم با حوزه ریاست سازمان انجام گیرد.
 • جلب مشارکت نهادها و سازمان­ها از طریق شورای پشتیبانی برای تشویق مادی و معنوی عوامل اجرایی و سوادآموزان مورد تاکید قرار گیرد.
 • شیوه­نامه اجرایی به شهرستان­ها/ مناطق و نواحی ابلاغ و اطلاع رسانی لازم به ویژه در مراکز یادگیری محلی تمهید شود.
 • بازدید، ترمیم و نگهداری از نهال­های کاشته شده در سنوات قبل مورد توجه قرار گیرد.
 • مستندسازی و تهیه گزارش کمی و کیفی تمهیدات و اقدامات صورت گرفته به همراه نمون برگ پیوست حداکثر تا پایان اسفند ماه سال 1401 به سازمان منعکس شود.

 

 

 

 

 

شایان ذکر است به منظور تشویق و ایجاد انگیزه در بین مخاطبین برای شرکت در برنامه علاوه بر هدایای تدبیر شده در استان و شهرستان­ها نفرات برتر در سطح ملی به شرح ذیل تقدیر خواهند شد:

 • به ۲۰ خانواده (حداکثر هر خانواده ۴ نفر) از بین سوادآموزان که بیش از ۵ نهال کاشته باشند به قید قرعه سفر زیارتی مشهد مقدس اهدا خواهد شد.
 • به ۲۰ نفر از آموزش دهنده­هایی که زمینه مشارکت سوادآموزان و خانواده آنان را برای کاشت ۵۰ نهال به وجود آورند به قید قرعه سفر زیارتی مشهد مقدس اهدا خواهد شد.
 • به چهار خانواده (حداکثر هر خانواده ۴ نفر) از کارکنان سوادآموزی در سطوح ملی، استانی و شهرستانی که خود و خانواده آنان بیش از ده نهال کاشته باشند، به قید قرعه سفر زیارتی مشهد مقدس اهدا خواهد شد.